ŁK 2, 22-40
Autor: N.Cz.
Czas oczekiwania zakończył się czasem świętowania.
Poprzednie tematy tego cyklu prowadziły nas od wierności OCZEKIWANIA przez radość POZNANIA aż do dzisiejszego tematu: wdzięczności wyrażającej się w UWIELBIENIU. Koniec roku kalendarzowego i początek NOWEGO.
To dla wielu z nas czas podsumowań, może robienia bilansu tego co dobre, a co trzeba by poprawić?
Dzisiejszy ON, który JEST, towarzyszy nam w tym zadaniu.
Warto zauważyć na przełomie roku, że czas zaczęliśmy liczyć od narodzin Jezusa. Czas przed Chrystusem i czas po Jego narodzeniu, czyli nasze dzisiaj z JEZUSEM. To nasze dzisiaj i teraz, to CZAS na uwielbienie Boga w moim życiu. Czyli jak mówi Słowo Rz 4,19-20 oddanie chwały Bogu, przez zawierzenie się MU.
Pochylając się nad Ewangelią ze środowego nauczania, spróbujmy dosłownie WEJSĆ w Słowo i zatrzymać się w przeszłości - 2021 lat temu - żeby potem WYJŚĆ ubogaconym do naszego dzisiaj. Łukasz Ewangelista w drugim rozdziale zaraz po opisie Narodzenia Jezusa, opisuje moment Jego ofiarowania w świątyni. Można by dłużej się temu przyjrzeć i zadać sobie pytanie czy wszystko NOWE, które rodzi się potrafię oddać Bogu?
Istotą środowego spotkania było jednak skupienie uwagi na dwóch postaciach, dwóch prorokach: Symeonie
i Annie. Dwie różne osoby, mężczyzna i kobieta różne reakcje, wrażliwości i jedno co ich łączy – wspólna misja w historii zbawienia – „sprawa Jezusa”.
To im spróbujmy się przyjrzeć, zachęca Janusz w dzisiejszym nauczaniu. Na samym początku, czytając tę Ewangelię zadałam sobie pytanie: Co to znaczy dla mnie, kim jest PROROK? I kiedy szukałam odpowiedzi z pomocą przyszła homilia Bp Rysia, który mówi „… Prorok to nie jest ktoś kto przepowiada przyszłość wróżąc z fusów, proroctwo jest łaską i darem od Boga…że potrafi zidentyfikować obecnego Jezusa – wszystkim, wszędzie. Prorok to ten, który rozumie czas i miejsce, w którym się znajduje ponieważ potrafi wskazać Jezusa OBECNEGO. Wchodząc w ten fragment Słowa możemy zobaczyć siebie dwojako:
1) w którymś z proroków, czy jestem bardziej Symeonem czy Anna?
2) zastanowić się na ile jak Symeon potrafię poznać Jezusa, jak Anna mówić o Nim wszystkim i wszędzie i jak Józef z Maryją wziąć Jezusa do domu (mojego domu) gdzie będzie wzrastał w mądrości i łasce.
Współczesnym odzwierciedleniem naszej szukającej i pytającej natury człowieka jest fragment filmu „Bruce Wszechmogący”. Główny bohater Bruce pyta CO ROBIĆ? Bóg odpowiada: „a odkąd ludzie wiedzą czego chcą… proszą Boga, żeby ich wyręczył nieświadomi swojej mocy. Chcesz zobaczyć cud? Bądź tym cudem”
Dziś stając przed Bogiem, jak Symeon i Anna w Świątyni, chcemy zadać pytanie czy wiemy czego chcemy? Modlimy się o cud, a często nie wiemy czego oczekujemy. Czy umiem zadać sobie pytanie czego chce? Pyta Janusz?
Pytania te przekładają się na każdy obszar mojego życia. Czy to w dziedzinie moich finansów - czy prosiłam Boga czy z Nim współpracowałem? Podobnie w sferze intelektualnej – co robić? Co przeczytać, czego się dowiedzieć i czego się nauczyć? Jak i w przestrzeni mojej formacji duchowej – jak słucham Boga, jak odkrywam swoje talenty? Nie do końca ważne jest czy się te plany spełniły, ale czy szedłem w tym kierunku?
Przełom roku, nasze odkrywanie siebie i przed sobą, skłania do refleksji: Czy zobaczyłam co dla mnie jest ważne? Bóg pyta mnie: czego ja chce? W którym kierunku idziesz ze mną? Nieraz ludzie proszą Boga żeby ich wyręczył nieświadomi swojej mocy, nieświadomi tego co Bóg już włożył we mnie. A Bóg daje tyle siły i mocy, że sami możemy sobie poradzić.
Drugi fragment filmu, daje receptę nie tylko jak ale o co się modlić, pokazując, że ważne jest, aby prosić Boga o konkrety. Symeon to ten, który wiedział czego chciał. Całe życie wytrwale wyczekiwał i jak mówi Ewangelista Łukasz chodził w Duchu Świętym. Był szczęśliwy bo uwierzył a Bóg wysłuchał. Tak wiele można dostać kiedy się wyczekuje…Symeon wypowiada proroctwo, które jest uwielbieniem, błogosławieństwem Boga Najwyższego.
Patrząc natomiast na postać Prorokini Anny, tej o której mówi Słowo, że była w podeszłym wieku i nie rozstawała się ze świątynią, widzimy tą, która poznanie Jezusa odbiera jako dar i z tego właśnie SPOTKANIA rodzi się w niej wdzięczność, a z wdzięczności uwielbienie.
Możemy zadać pytanie jaka jest istota uwielbienia? Czy wierze w to, w czym uwielbiam? Jak podaje KKK 236 istota uwielbienia jest związaną zarówno z teologia jak i ekonomią. Teologia dotyka tego kim jest Bóg, a ekonomia dotyczy wszystkich sposobów przez które Bóg daje nam się poznać przez działanie.
„Uwielbiać to jak Symeon wziąć Jezusa na ręce. Wtedy doświadczył kim jest Bóg. Zobaczył tajemnice samego Boga. Kiedy uwielbiamy teologia i ekonomia idą razem w parze. Jesteśmy w świetle. Gdy chodzimy w Duchu Świętym On sam nas prowadzi”, a jednocześnie jak Anna, która rozpoznała Jezusa i poszła o Nim opowiadać WSZYSTKIM . Podejmując służbę żeby był sługą. Anna jawi się jako wzór Ewangelizatora. Każda z tych postaci ma swoja przeszłość i przyszłość, ale dzisiaj każda z nich ma swoja teraźniejszość, bo każda z nich wyczekiwała zbawiciela.
Postać Symeona i Anny wzajemnie się dopełniają, jednocześnie pokazując, ze każdy z nas może poznać Jezusa i mówić o Nim.
Patrząc na swoje serce, popatrzmy na to czego ja chcę, jakie mam pragnienia?
Ostatnim punktem, w którym możemy próbować się odnaleźć jest powrót do domu. Kiedy skończył się czas ofiarowania w świątyni Maryja z Józefem zabrali Jezusa ze sobą do domu, żeby tam rósł i dojrzewał.
Co to znaczy dla mnie? Dziś Słowo ma wchodzić do mojej rzeczywistości do mojego domu.
W spotkaniu Starotestamentalnych Symeona i Anny z nowonarodzonym Jezusem w świątyni jerozolimskiej, wyznaczona została granica historii zbawienia. Rozpoczęło się NOWE.
Kończąc naszą podróż w przeszłość, przychodzi czas żeby wrócić do swojego TERAZ z powrotem do początku 2021 roku i zadać sobie pytanie czy dziś jestem w tym miejscu i w tym czasie jak niegdyś prorocy Symeon i Anna w świątyni. Czy jestem biernym obserwatorem czy człowiekiem, prorokiem który dostrzega, odnajduje/poznaje w Jezusie Zbawiciela, Wyzwoliciela jak Symeon i idzie głosić to wszystko wszystkim jak Anna? .
Jak mówi bp Ryś: „…Wszyscy jesteśmy prorokami od chrztu! Ważne żeby aktualizować ten dar proroctw, który mamy w sobie. Poddawać się mu.”
Postarajmy się dzisiaj się zobaczyć co Bóg ma dla mnie, żeby móc uwielbiać i móc zabrać Jezusa ze sobą do domu.
Pełne spotkanie modlitewne możesz obejrzeć na naszym kanale YouTube.
Video poniżej:
Bądź z nami na bieżąco dzięki naszym mediom społecznościowym:
SNE Chrystusa Króla w Katowicach
Cieszymy się, że jesteś z nami.
To dopiero początek... #ONjest - niezmienny, kochający, przy Tobie.
Odwiedź też:
Polub stronę SNE Chrystusa Króla na Facebooku
i bądź na bieżąco ze wszystkimi informacjami:
Intencje modlitewne
Potrzebujesz modlitwy?
Wyślij swoją intencję.
Kontakt:
snekatowice@gmail.com
Adres:
Kaplica św. Barbary przy centrum handlowym Silesia City Center
ul. Chorzowska 109
40-101 Katowice
© 2017-2024 SNE Chrystusa Króla