ยฉ 2017-2022 SNE Chrystusa Krรณla
Adres:
Kaplica ลw. Barbary przy centrum handlowym Silesia City Center
ul. Chorzowska 109
40-101 Katowice
Kontakt:
snekatowice@gmail.com
Intencje modlitewne
Potrzebujesz modlitwy?
Wyลlij swojฤ intencjฤ.
Polub stronฤ SNE Chrystusa Krรณla na Facebooku
i bฤ
dลบ na bieลผฤ
co ze wszystkimi informacjami:
Podsumowujฤ c, kaลผda ze Szkรณล Nowej Ewangelizacji opiera swojฤ dziaลalnoลฤ na trzech filarach โ na kerygmacie, charyzmacie i na wspรณlnocie. Kaลผda Szkoลa jako swojฤ gลรณwnฤ strategiฤ dziaลania przyjmuje ewangelizowanie, formowanie ewangelizatorรณw i formowanie formatorรณw. W tym celu wszystkie Szkoลy posลugujฤ siฤ gลรณwnie tymi samymi metodami, czyli kursami. Szczegรณลowy sposรณb dziaลania kaลผdej szkoลy wyznacza jej indywidualna wizja โ rozeznawana w modlitwie i akceptowana przez caลฤ wspรณlnotฤ.
Gลรณwnym narzฤdziem formacji w Szkole Nowej Ewangelizacji sฤ kursy. Ich treลฤ rรณwnieลผ wyraลผa strategiฤ SNE. Sฤ wiฤc wลrรณd nich takie, ktรณre majฤ charakter typowo ewangelizacyjny, nastฤpnie takie, ktรณre formujฤ ewangelizatorรณw, ostatecznie zaล te, ktรณre formujฤ formatorรณw ewangelizatorรณw. Kaลผda Szkoลa, oprรณcz tych podstawowych zaลoลผeล funkcjonowania ma swoje specyficzne powoลanie. Wszystkie Szkoลy powoลane sฤ do ewangelizacji. Szczegรณลy realizacji tego powoลania sฤ jednak rรณลผne dla rรณลผnych Szkรณล. Stฤ d istotne jest, aby kaลผda Szkoลa Nowej Ewangelizacji wiedziaลa jakie jest to jej specyficzne powoลanie, jaka jest jej โwizjaโ. Wizja wyznacza to, co trzeba robiฤ, jak to robiฤ i kiedy tego dokonaฤ. Zatem tym, co charakteryzuje kaลผdฤ Szkoลฤ Nowej Ewangelizacji jest jej wizja.
M. Moran mรณwi o tym, ลผe wizja jest w pewnym stopniu marzeniem, ale nie o rzeczach, ktรณre sฤ nieosiฤ galne. Wizja mรณwi o przemianie marzeล w rzeczywistoลฤ. Wizja jest tym, na czym trzeba siฤ skoncentrowaฤ w pierwszym rzฤdzie. Musi ona byฤ z jednej strony poza zasiฤgiem, ale z drugiej musi byฤ teลผ realistyczna. Musi wymagaฤ od nas wysiลku, byฤ czymล, za czym warto pรณjลฤ, po co warto siฤgaฤ, ale musi teลผ byฤ w zasiฤgu, chociaลผ w momencie jej ustalania moลผe byฤ trochฤ poza nim. Musi mieฤ teลผ okreลlony punkt koลcowy, by moลผna byลo stwierdziฤ kiedy wizja jest zrealizowana. O wizjฤ trzeba siฤ modliฤ, trzeba jฤ rozeznawaฤ, a to moลผe czฤsto dลugo trwaฤ. Wizja daje wspรณlnocie i jej czลonkom inspiracjฤ, wizja motywuje, pobudza do wzrostu, stawia wyzwania. Wizja jest takลผe wymagajฤ ca i ograniczajฤ ca. Gdy wizja jest okreลlona i wiadomo co jest powoลaniem danej Szkoลy, czyli co ma ona robiฤ i jak to robiฤ, to jednoczeลnie staje siฤ jasne, do czego Bรณg jej nie powoลuje. Kaลผda Szkoลa powinna swoje dziaลania ograniczaฤ do tych, ktรณre mieszczฤ siฤ w jej wizji. Praca poza wizjฤ osusza wspรณlnotฤ. Zatem, by wizja przynosiลa ลผycie musi mieฤ ograniczenia, a nawet stawiaฤ ostre granice dziaลalnoลci, by chroniฤ przed rzeczami, do ktรณrych Bรณg danej wspรณlnoty nie powoลuje. Trzeba trzymaฤ siฤ wizji po to, by siฤ nie wypaliฤ.
Wizja jest dana przez Boga, od Niego pochodzi, ale musi takลผe przejลฤ przez Ciaลo, czyli przez caลฤ wspรณlnotฤ. Wizja musi byฤ zakomunikowana caลemu Ciaลu i przyjฤta przez nie. Ma byฤ taka, by kaลผdy czลonek wspรณlnoty jฤ obejmowaล, by kaลผdy w niej uczestniczyล, by kaลผdy uznaล jฤ jako swojฤ . Wizja jest wspรณlnym dzieลem. Wizja musi siฤ rozwijaฤ. Kaลผda wspรณlnota przechodzi przez pewne stadia wzrostu i zmian. Od wizji, pomysลu, poprzez etap narodzin, nastฤpnie dzieลo siฤ rozwija, wzrasta, aลผ osiฤ ga dojrzaลoลฤ i stabilizacjฤ. Na tym etapie, aby uchroniฤ siฤ przed zachwianiem, stagnacjฤ i upadkiem naleลผy powracaฤ do fazy pomysลu. To jest moment, w ktรณrym moลผna zrodziฤ nowe rzeczy, dziaลaฤ w nowy sposรณb, mieฤ nowe, wiฤksze wizje.
ลปeby Szkoลa Nowej Ewangelizacji mogลa skutecznie sลuลผyฤ musi wypeลniaฤ swoje powoลanie, realizowaฤ wizjฤ danฤ od Boga. Tylko wtedy rozwija siฤ, wzrasta w ลwiฤtoลci i przynosi owoc obfity.
Wizja
Ewangelizacja, formowanie ewangelizatorรณw oraz ksztaลcenie formatorรณw ewangelizatorรณw - to gลรณwne zadania realizowane przez SNE
Celem SNE jest nie tylko ewangelizacja. SNE w swojej dziaลalnoลci przyjmuje metodฤ Jezusa i Jego Apostoลรณw, oznacza to, ลผe chce przygotowywaฤ innych do tego, by mogli skutecznie przekazywaฤ Dobrฤ Nowinฤ o Jezusie. Oprรณcz ewangelizowania zajmuje siฤ wiฤc formacjฤ ewangelizatorรณw. Nie na tym jednak posลuga SNE siฤ koลczy. Ostatecznym celem jest formowanie formatorรณw ewangelizatorรณw zgodnie z poleceniem ลw. Pawลa, jakiego udzieliล on Tymoteuszowi:
โa to, co usลyszaลeล ode mnie, za poลrednictwem wielu ลwiadkรณw, przekaลผ wiarygodnym ludziom, ktรณrzy bฤdฤ zdolni nauczaฤ teลผ innychโ (2 Tm 2, 2).
Misjฤ Jezusa byลo zbawienie wszystkich ludzi, wszechczasรณw i wszystkich kraลcรณw ziemi. ลปyjฤ c na ziemi byล jednak ograniczony czasem i przestrzeniฤ , dlatego na poczฤ tku swojej dziaลalnoลci zgromadziล wokรณล siebie uczniรณw, aby w ten sposรณb pomnoลผyฤ swojฤ obecnoลฤ i przedลuลผyฤ swรณj zasiฤg. Troska o tลumy, ktรณre za Nim szลy nie byลa dla Niego najistotniejszym zadaniem. Jego wysiลki koncentrowaลy siฤ na siedemdziesiฤciu dwรณch uczniach (ลk 10, 1). Jezus wiฤc zajmowaล siฤ nie tylko szerzeniem Dobrej Nowiny, ale formacjฤ uczniรณw, ktรณrzy mogli kontynuowaฤ Jego dzieลo. Jezus nie ograniczyล siฤ jednak do formowania uczniรณw. Zmierzaล do tego, aby kaลผdy z Jego uczniรณw pewnego dnia staล siฤ mistrzem zdolnym do formowania innych uczniรณw. Uczniami Jezusa, ktรณrzy stali siฤ mistrzami innych byli Apostoลowie.
Cele
Formacja
ลwiฤty Paweล rozumiaล podstawowฤ prawdฤ, ลผe ewangelizatorem nie jest ten, kto tylko ewangelizuje, ale ten, kto formuje ewangelizatorรณw. Wiedziaล, ลผe nie jest w stanie dotrzeฤ z Dobrฤ Nowinฤ o Chrystusie do wszystkich miejsc, dlatego uformowaล innych, aby Ewangelia mogลa rozprzestrzeniaฤ siฤ aลผ po kraลce ziemi. Przekazaล teลผ swym uczniom, aby i oni czynili to samo. Podstawowym zadaniem Pawลa, tak samo jak Jezusa, byลo przygotowanie ekipy ewangelizatorรณw, ktรณrzy mieli nastฤpnie kontynuowaฤ misjฤ gลoszenia Dobrej Nowiny. Paweล spostrzegล, ลผe nie jest w stanie dalej biec sam, wiฤc poลwiฤciล siฤ tworzeniu ekipy zawodnikรณw, ktรณrzy bฤdฤ kontynuowaฤ jego bieg. Jego gลรณwnym celem przestaลo byฤ ewangelizowanie, a zaczฤลo byฤ formowanie ewangelizatorรณw. To im poลwiฤcaล najwiฤcej czasu, z nimi dzieliล siฤ swoimi doลwiadczeniami i sekretami posลugi apostolskiej. Paweล nie zmierzaล tylko do tego, aby praktycznie przygotowaฤ swoich wspรณลpracownikรณw, ale przede wszystkim chciaล uformowaฤ w nich mentalnoลฤ ewangelizacyjnฤ i serce apostolskie.
Nie pozostaล jednak przy formowaniu ewangelizatorรณw. Jego wizja nie ogranicza siฤ tylko to โprodukowaniaโ ewangelizatorรณw. Przede wszystkim formuje formatorรณw ewangelizatorรณw i tฤ
wizjฤ przekazuje innym (por. 2 Tm 2, 2). Potrzeba wciฤ
ลผ formowaฤ nowych ewangelizatorรณw, ktรณrzy sฤ
zdolni formowaฤ nastฤpnych. Paweล zasiewaล w ลwiadomoลci swoich uczniรณw, ลผe tak samo jak ewangelizatorem nie jest ten, kto jedynie ewangelizuje, ale formuje ewangelizatorรณw, tak samo apostoลem jest ten, kto formuje formatorรณw apostoลรณw.
Jeลli posลuga ewangelizacyjna wzoruje siฤ na strategii Jezusa i Jego apostoลรณw, to pierwszeลstwem w niej musi byฤ czynienie uczniรณw, formowanie ewangelizatorรณw, ktรณrzy stanฤ siฤ potem apostoลami formujฤ cymi kolejnych ewangelizatorรณw i kolejnych formatorรณw ewangelizatorรณw. Cel formacji nie moลผe ograniczaฤ siฤ do tego, by staฤ siฤ ewangelizatorem. Trzeba tworzyฤ uczniรณw, a ลผeby byลo to moลผliwe, naleลผy staฤ siฤ mistrzem. Mistrzem staje siฤ ten, kto wydaje na ลwiat nowych uczniรณw. Jedynฤ metodฤ , ktรณra gwarantuje, ลผe ลaลcuch gลoszenia Ewangelii nigdy siฤ nie przerwie jest formacja formatorรณw. Skutecznoลฤ podejmowanych dziaลaล moลผna zmierzyฤ nie tym, co robimy, lecz tym, czego udaje siฤ nauczyฤ innych.
Szkoลa Nowej Ewangelizacji za swojฤ
strategiฤ przyjmuje wลaลnie formowanie ewangelizatorรณw i formowanie formatorรณw. Wynika to ze ลwiadomoลci, ลผe tylko w ten sposรณb dzieลo gลoszenia Dobrej Nowiny moลผe siฤ rozprzestrzeniaฤ coraz bardziej w czasie i przestrzeni. Marnowaniem siล byลoby samo ewangelizowanie. Pomnaลผaniem siล jest formowanie formatorรณw.
Parafrazujฤ
c przypowieลฤ o siewcy (por. Mt 13, 3-9), w ktรณrym ziarno padajฤ
ce na ziemiฤ wydaje owoc trzydziesto, szeลฤdziesiฤcio lub stokrotny moลผna powiedzieฤ, ลผe plon trzydziestokrotny przynosi ewangelizacja, plon szeลฤdziesiฤciokrotny formacja ewangelizatorรณw, zaล plon stokrotny formacja formatorรณw.
Duchowoลฤ Szkoลy Nowej Ewangelizacji w Polsce stanowi bycie uczniem Jezusa, dlatego czynnikiem gลรณwnym jest otwarcie na Ducha ลwiฤtego, aby pod Jego dziaลaniem kaลผdy uczestnik doลwiadczyล nowego spotkania z Chrystusem, jako osobistym Zbawicielem i Panem, oraz nowego zapaลu ewangelizatora. Idฤ c za sลowami Jana Pawลa II wypowiedzianymi w Czฤstochowie w 1997 r.: โDuszฤ Nowej Ewangelizacji jest gลฤbokie ลผycie wewnฤtrzne, poniewaลผ tylko ten, kto trwa w Chrystusie przynosi owoc obfity (por. J 15, 5)โ, Szkoลa Nowej Ewangelizacji za swojฤ โduszฤโ uznaje gลฤbokie ลผycie wewnฤtrzne, dlatego teลผ styl ลผycia duchowego wyznaczajฤ :
aktywne uczestnictwo w ลผyciu sakramentalnym Koลcioลa โ zwลaszcza w sakramencie Pokuty i Pojednania oraz Eucharystii,
wspรณลpraca z dziaลaniami Koลcioลa diecezjalnego โ pod przewodnictwem Biskupa.
Podstawฤ funkcjonowania kaลผdej Szkoลy Nowej Ewangelizacji jest oparcie siฤ na trzech filarach: kerygmacie, charyzmacie i wspรณlnocie (KeKaKo). Kaลผdy z tych elementรณw jest niezwykle waลผny i przejawia siฤ w kaลผdym dziaลaniu SNE.
Codzienna lektura Sลowa Boลผego
to jedna z podstaw gลฤbokiego ลผycia wewnฤtrznego
Duchowoลฤ
Loga niektรณrych z 39 obecnie dziaลajฤ cych SNE w Polsce
Koinonia (gr. "wspรณlnota") - wspรณlnota z Kielc, w ramach ktรณrej dziaลa pierwsza Szkoลa Nowej Ewangelizacji w Polsce
W Polsce pierwsza Szkoลa Nowej Ewangelizacji powstaลa w 1993 roku w Kielcach, podejmujฤ c bliskฤ wspรณลpracฤ z miฤdzynarodowym dyrektorem tego dzieลa J. H. Prado Floresem. Szkoลa ta przyjฤลa nazwฤ SNE ลw. Pawลa. Wchodzi ona w skลad miฤdzynarodowego projektu โ KeKaKo โ Katolickiego Stowarzyszenia, ktรณre skupia kerygmatyczne Szkoลy Nowej Ewangelizacji, oraz w skลad ACCSE/2000 (Stowarzyszenia Koordynatorรณw Katolickich Szkรณล Nowej Ewangelizacji).
W 1995 r. w Kielcach odbyลa siฤ dwumiesiฤczna miฤdzynarodowa formacja ewangelizatorรณw prowadzona przez Szkoลฤ Nowej Ewangelizacji ลw. Pawลa. Wydarzenie to daลo poczฤ tek kolejnym SNE w diecezjach w Polsce i Europie.
Obecnie w Polsce Szkoลy istniejฤ rรณwnieลผ na terenie innych diecezji, wspรณลpracujฤ c ze sobฤ na zasadzie partnerstwa. Wszystkie one sฤ zjednoczone we wspรณลpracy formacyjnej w ramach Programu โRedemptoris Missioโ i posiadajฤ zatwierdzenie w Koลciele Katolickim. Sฤ wลrรณd nich Szkoลy diecezjalne, w Seminarium Duchownym Diecezjalnym, zakonne (Ksiฤลผy Zmartwychwstaลcรณw i Ksiฤลผy Saletynรณw), a takลผe parafialne. Kaลผda ze Szkรณล Nowej Ewangelizacji, podlega biskupowi diecezji, w ktรณrej pracuje. Wszystkie dziaลania Szkรณล Nowej Ewangelizacji sฤ podejmowane w porozumieniu z hierarchiฤ Koลcioลa oraz w posลuszeลstwie pasterzom.
Program โRedemptoris Missioโ to program duszpasterski powstaลy w odpowiedzi na wezwanie Jana Pawลa II do nowej ewangelizacji. Zrzesza on szkoลy diecezjalne z caลej Polski, z ktรณrych kaลผda zatwierdzona jest przez biskupa danej diecezji i jemu bezpoลrednio podlega. Program jest narzฤdziem dla juลผ istniejฤ cych ruchรณw, stowarzyszeล, wspรณlnot podstawowych, grup modlitewnych i parafii w ich pracy ewangelizacyjnej, jak rรณwnieลผ daje moลผliwoลฤ zainicjowania nowych wspรณlnot modlitewno โ ewangelizacyjnych. Program ten to wizja odnowionego Koลcioลa, ktรณry gลosi kerygmat (Osobฤ Jezusa jedynego Zbawiciela, Pana i Mesjasza), czyni to z mocฤ Ducha ลwiฤtego, bฤdฤ c wspรณlnotฤ zewangelizowanฤ i ewangelizujฤ cฤ .
Szkoลa nie wiฤ ลผe siฤ z ลผadnym ruchem, ma wลasnฤ toลผsamoลฤ. Chce byฤ pomocฤ dla Koลcioลa, narzฤdziem, dziฤki ktรณremu wierzฤ cy pozostajฤ c w swojej duchowoลci i na miejscu, na ktรณrym postawiล go Bรณg, bฤdzie mรณgล wykonywaฤ jeszcze lepiej to, co jest jego pracฤ , to, co jest jego powoลaniem.
SNE w Polsce
J. H. Prado Flores zaลoลผyล Szkoลฤ Nowej Ewangelizacji ลw. Andrzeja w Meksyku w Guadalajara w 1980 roku. Duchowoลฤ tej szkoลy wywodzi siฤ z ลผycia ลw. Jana Chrzciciela. Przyprowadziล on Andrzeja jako pierwszego do Jezusa. Andrzej jest osobฤ , ktรณra przechodzi ze Starego Testamentu do Nowego, zmienia siฤ jego mentalnoลฤ. Przyprowadza on do Jezusa Szymona, swego brata. W 1981 roku do J. H. Prado Floresa doลฤ czyล o. Emiliano Tardif i od tego momentu na staลe ze sobฤ wspรณลpracowali.
SNE ลw. Andrzeja daลa poczฤ
tek wielu innym szkoลom mieszczฤ
cym siฤ na caลym ลwiecie, rรณwnieลผ w Polsce. Miฤdzynarodowym dyrektorem Szkรณล Nowej Ewangelizacji jest Jose H. Prado Flores. Od 1990 r. poszerza siฤ wizja dziaลalnoลci Szkoลy Nowej Ewangelizacji dziฤki kontaktom i doลwiadczeniom we Wลoszech oraz w Europie Wschodniej. W 1993 r. zostaลa przeprowadzona Miฤdzynarodowa Szkoลa Nowej Ewangelizacji w Rzymie. Do J. H. Prado Floresa i o. E. Tardif doลฤ
cza o. R. Arganaraz. Obecnie na ลwiecie istnieje okoลo 2000 Szkรณล Nowej Ewangelizacji. Formujฤ
one ลwieckich do podejmowania zgodnie z Christifideles laici i Redemptoris Missio misji ewangelizacyjnej w ลwiecie wspรณลczesnym. Szkoลa przygotowuje do tego, by gลosiฤ Dobrฤ
Nowinฤ o Jezusie w ลwiecie wspรณลczesnym, czyniฤ
c to w taki sposรณb, aby kaลผdy katolik potrafiล przekazaฤ Sลowo Boลผe w formie prostej, ลผywej i skutecznej. Szkoลa pracuje nieustannie w rรณลผnych stronach ลwiata, prowadzฤ
c teoretyczno-praktyczne kursy, przygotowane tak, by mogลy w nich uczestniczyฤ osoby w rรณลผnym wieku.
Pierwsza Szkoลa
Jan Paweล II i Jose H. Prado Flores (inicjator SNE)
Szkoลa Nowej Ewangelizacji powstaลa jako odpowiedลบ na sลowa Jezusa: โIdลบcie na caลy ลwiat i gลoลcie Ewangeliฤ wszelkiemu stworzeniuโ (Mk 16, 15; por. Mt 28, 19). Jest takลผe konsekwencjฤ wezwania Ojca ลwiฤtego do nowej ewangelizacji, ktรณre zostaลo wypowiedziane najpierw w Nowej Hucie w 1979, gdzie Papieลผ zapowiedziaล, ลผe โrozpoczyna siฤ nowa ewangelizacja, jak gdyby druga, a przecieลผ ta sama, co pierwszaโ, a nastฤpnie w 1983 roku na Haiti, gdzie mรณwiล o koniecznoลci zaangaลผowania siฤ w nowฤ ewangelizacjฤ, โnowฤ w swym zapale, w swych metodach, w swym wyrazieโ.
Za inicjatora Szkรณล Nowej Ewangelizacji uznaje siฤ Jose H. Prado Floresa. Jest on biblistฤ i ewangelizatorem. Napisaล 33 ksiฤ ลผki na temat ewangelizacji. Dotychczas ewangelizowaล w 52 krajach na 5 kontynentach. Byล rรณwnieลผ wysลany przez Papieลผa, by gลosiฤ rekolekcje dla ksiฤลผy w 17 krajach.
Inspiracja powstania SNE
"Nowa Ewangelizacja
powinna byฤ nowa
w zapale, metodzie
i ลrodkach wyrazu".
Jan Paweล II, Haiti 1983
Wszystkie teksty pochodzฤ ze strony SNE Gliwice: snegliwice.org/sne