27 kwietnia 2021

Dz 5, 12-32

 

Autor: N.Cz.

 

Zmartwychwstanie i co dalej...?

 

Nadzieja, która uwalnia od lęku, prawda prowadząca do wolność, miłości – bezgraniczna otulająca, ciepła.

To pierwsze skojarzenia, które przychodzą mi na myśl, kiedy mówię ZMARTWYCHWSTAŁ.

 

Czy też masz takie obrazy w głowie, gdy zamykasz oczy i myślisz o tym co niedawno się wydarzyło?

Co masz na myśli dzisiaj?

Słowa dzisiejszego czytania (Dz 5, 12-32) osadzają nas w rzeczywistości „PO”. Dzisiaj szczególnie podkreśliłabym słowo „PO” aby zwrócić uwagę na następstwo wydarzeń i ZMIANĘ, która ciągle się wydarza – tak często jak pozwalamy spotkać się Jezusowi w naszym życiu PO Zmartwychwstaniu.

Pisząc ten tekst w mojej głowie szkicuje się pewien schemat, który patrząc wstecz opisuje trochę moje chodzenie za Jezusem.

Najpierw zachwyt, entuzjazm Jego osobą, potem śmierć – strata- cisza i niezrozumienie – wydaje się ze wszystko skończone, bo nic się nie dzieje. Mijają jednak „trzy dni”, które wymagają, wierności, cierpliwości, przetrwania i dzieje się coś o czym nikt by nie pomyślał. Ten który umarł POWSTAJE - Zmartwychwstaje. Ale to jeszcze nie finał, to dopiero moment przełomowy od którego zależy co dalej.

Słowo Boże pokazuje nam różnorodność postaw i reakcji na to co w czasie Paschy wydarzyło się w życiu Apostołów i najbliższych Jezusowi: zalęknione kobiety, smutni i zniechęceni uczniowie idący do Emaus, nie potrafiącego sobie poradzić ze zdradą Piotra i innych apostołów zamkniętych w strachu przed Żydami. Jest też Tomasz, który może kompletnie nie odnajduje się w takiej rzeczywistości.

Czy nie tacy właśnie jesteśmy bez Jezusa?

Stając obok Apostołów w rzeczywistości swojego życia dobrze rozumiem ich strach/lęk powodujący zamknięcie na nowe, chaos w głowie wynikający z niezrozumienia tego co przed chwilą się wydarzyło, brak poczucia bezpieczeństwa po utracie kogoś bliskiego, który był zawsze obok i w końcu brak planu na to co dolej, na to co jutro.

 

Co zatem dalej?

Spotykam Jezusa w drodze mojego życia, na modlitwie i w innych ludziach. To jednak za mało - dopiero kiedy POZNAJE Jezusa, na nowo rodzi się moja wiara. Wtedy kobiety rzucają się do stóp Pana, uczniowie odzyskują radość i siły biegną opowiedzieć innym, Apostołowie wychodzą z ukrycia i zaczynają dziać się cuda.

Tak dzieje się w życiu Apostołów.

 

Jak jednak u nas? Co dalej u mnie?

Odpowiadając na to pytanie trzeba czasem stanąć w prawdzie i powiedzieć: TO SAMO.

Ten sam dom, dzieci, praca, problemy. Praktycznie nic się nie zmienia. Czy czasem coś mi nie umknęło?

Dziś jednak nie chodzi o to żeby narzekać, a spróbować zatrzymać się w wyjątkowości chwili okresu Zmartwychwstania, wejść tam rozpoznać i dotknąć żywego Boga.

 

Zatrzymać się tam jak w najlepszym SPA Okres Zmartwychwstania to czas, kiedy spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem duchowo mnie upiększa, pielęgnuje, wzmacnia, podkreśla w mnie moje walory i wydobywa piękno. Doświadczenie Jezusa Zmartwychwstałego to decyzja na życie w łasce w takim SPA, gdzie Bóg mnie odnawia bez limitu. Staje się piękniejszą, bo mogę Go dotknąć i czerpać z Jego PIĘKNA.

Zatem dobrze byłoby ucieszyć się tą chwilą i zatrzymać ją w sercu by czerpać z tego wydarzenia siłę. Dać się zaskoczyć Jezusowi i temu co ma dla mnie PO spotkaniu z Nim.

 

Jak to zrobić? Jak nie stracić z pełni Zmartwychwstania?

Żeby znaleźć właściwą odpowiedź na pytanie co dalej, trzeba zapytać konkretnie: co DLA MNIE znaczy Zmartwychwstanie w praktyce? Przez chrzest, zjednoczeni jako Kościół, jesteśmy włączeni w Zmartwychwstanie. Jeśli przyjmuje je dla siebie, staje się moim doświadczeniem. Wtedy mogę je głosić i nieść dalej.

Próbując zobrazować ten moment przyszedł mi na myśl obraz kosza pełnego owoców pomarańczy.
Kiedy zaczynamy przygodę swojego życia po narodzeniu, jesteśmy owocami niedojrzałymi. Rośniemy na drzewie i bez niego owoc pomarańczy nie będzie się rozwijał. Potrzebujemy słońca, temperatury, wody, żeby dojrzewać. To mniej więcej – symbolicznie - życie, które mamy po chrzcie. Te owoce mają jednak konkretne przeznaczenie – żeby mogły być użyteczne trzeba je obrać ze skórki i porozdzielać. Chrzest otwiera nas na dar udziału w zbawieniu przez śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa. Żeby mieć realny udział w tym wydarzeniu, musze dać się obrać ze skórki (grzech) Jezusowi i podzielić na kawałki (służyć z miłością innym nieraz za cenę swojej wygody), po to żeby spełnić swój cel. Żeby być owocem, który daje innym smak Jezusa.

 

Zmartwychwstanie na moje DZIŚ, ma dwa wymiary jak pokazuje Janusz.

Co z tym faktem zrobimy? Czy nie pozwolę odejść Jezusowi? Wybaczę sobie, przekonam się i Uwierzę na nowo, że zmartwychwstał dla mnie?

Jakie są dla nas konsekwencje tego faktu? Czy mam doświadczenie Życia w łasce, tzn. w mocy Boga? Czy będę głosił Ewangelię dalej, czy pozwolę Duchowi Świętemu, żeby prowadził mnie dalej.

 

Co zrobimy z faktem Zmartwychwstania zależy od naszej wiary, od decyzji, żeby zaczynać na nowo z Jezusem, za tym który mnie prowadzić dalej pociągając za sobą. Przez wiarę mogę wszystko.

1. Będąc wierzącym jak mówi Marcin Zieliński nie mogę dać się oszukać, że jestem zwykły, przeciętny. Nie chodzi o to żeby uwierzyć w swoją wielkość ale w wielkość Zmartwychwstania.
2. Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi. Będąc wierzącym chce kierować się tym co mówi do mnie Jezus. Będąc wierzącym, chce podporządkować Jemu swoje życie, chce żyć w łasce, nie chce ukrywać swoich przekonań. Chce mieć doświadczenie i dawać doświadczenie Jezusa Zmartwychwstałego pociągając innych do spotkania z żywym i odnawiającym Bogiem.

 

A TY CZY DASZ SIĘ DZISIAJ ZAPROSIĆ DO SPA?

 

Ja już tam biegnę i nie umiem się doczekać co będzie PO…

A TY?

 

 

Całe spotkanie, do którego odnosi się artykuł możesz obejrzeć na naszym kanale YouTube.

Video poniżej:

 

 

 

 

Bądź z nami na bieżąco dzięki naszym mediom społecznościowym:

 

 

 SNE Chrystusa Króla w Katowicach

 SNE Katowice

 SNE Chrystusa Króla Katowice

 

 

 

Cieszymy się, że jesteś z nami.

To dopiero początek... #ONjest - niezmienny, kochający, przy Tobie.

ZMARTWYCHWSTANIE I CO DALEJ...?

Odwiedź też:

Instagram SNE Katowice
Youtube SNE Katowice

SKRZYNKA MODLITW

FORMULARZ KONTAKTOWY

Polub stronę SNE Chrystusa Króla na Facebooku
i bądź na bieżąco ze wszystkimi informacjami:

MAPA

Intencje modlitewne

 

Potrzebujesz modlitwy?

Wyślij swoją intencję.

Kontakt:

 

snekatowice@gmail.com

Adres:

 

Kaplica św. Barbary przy centrum handlowym Silesia City Center

 

ul. Chorzowska 109

40-101 Katowice

© 2017-2024 SNE Chrystusa Króla